Určitě už jste se v časopisech, nebo na internetu setkali s obrázky lesknoucích se fitness modelů a kulturistů. Obrázky, na kterých mají všichni vyrýsované břišní svalstvo, které vypadá tak skvěle.  A ten moment byl možná správným impulzem k tomu, abyste začali něco dělat i pro své vlastní břišní svaly. Protože při pohledu do zrcadla vidíte jen tukovou vrstvu, která na sebevědomí moc nepřidá.

Každý má břišní svaly

Zatímco zbytek těla se zpevňuje a získává ty správné tvary, břicho se stále brání. „Mám já vůbec nějaké břišní svaly?“ ptáte se zoufale. Žádný strach, má je opravdu každý a cesta k jejich zviditelnění není tak těžká, jak se může zdát.Je potřeba zaměřit se nejen na posilování břicha, ale také na to, jak přes břicho zhubnout. Nastavte si správnou stravu, která vám velkou měrou pomůže v honbě za „pekáčem buchet“. V první řadě se rozlučte s rychlým občerstvením, sladkostmi a slazenými nápoji. A v druhé řadě začněte to správné cvičení na břicho, ať už s vlastní vahou, nebo s použitím posilovacího expandéru, TRX či posilovacího kolečka.

Proč cvičit na břicho

Než  začnete břišní svaly posilovat, seznamte se s jejich anatomií. Svaly, které se snažíte vyrýsovat, se nazývají přímé břišní svaly. To jsou ty, které tvoří slavný „six pack“ a další jsou šikmé břišní svaly. Samozřejmě je břicho tvořeno dalšími svalovými vlákny, která tvoří střed těla, pomáhají vaše záda držet vzpřímeně a tvoří spojnici mezi pánví a hrudníkem. Vyrýsované břicho je tedy nejen krásné na pohled, ale také zdraví prospěšné a napomáhá správnému držení těla. Cvičit ovšem musíte s rozumem. Paradoxně nejdůležitější je zaměřit se nejprve na jádro těla, tedy na „vnitřní“ břišní svaly. K tomu výborně poslouží závěsný posilovací systém TRX, s kterým můžete cvičit širokou škálu cviků zaměřujících se na core, neboli jádro těla. Dobrou alternativou, nicméně ne tak komplexní, je také jednoduché posilovací kolečko, které jistě znáte.

#1 Vysazování pánve s napnutýma nohama vleže na zádech

Vysazování pánve je účinné nejen na posílení svalů břicha, ale také stehen a zadečku. S tímto cvikem tedy zabijete dvě mouchy jednou ranou.Lehněte si na podložku, ruce položte podél těla dlaněmi dolů a nohy zvedněte kolmo ke stropu. Tahem nadzvedněte nohy a vraťte zpět. Pohyb nedělejte švihem a nepřepínejte svaly zad a šíje. Zabírat musí opravdu jen břicho. Opakujte 20x ve dvou sériích. Po každé sérii si odpočiňte, natáhněte se a uvolněte svaly na celém těle. Volně dýchejte a přibližně 30 vteřin relaxujte.

#2 Kolo

Tento cvik znáte už z mateřské školy. Také jste nejradši jezdili bez šlapání z kopce? Jestli si ale chcete vyrýsovat pevné břišní svaly, budete tentokrát muset trochu šlápnout do pedálů. Zůstaňte ležet na zádech jako v prvním cviku, ruce si dejte za hlavu. Pokrčte nohy k hrudníku a „rozjeďte se“. Zároveň nadzvedněte hrudník a střídavě se pravým loktem dotýkejte levého kolena a naopak. Bedra mějte stále přitisknutá k podložce a vydržte jízdu na kole alespoň 2 minuty.

#3 Zvedání nohou

Tento cvik vyžaduje už trochu pevnější břišní svaly. Opět si lehněte na záda a zvedněte nohy kolmo ke stropu. Zpevněte hýžďové svaly, nohy držte u sebe a pomalu je spouštějte dolů. Nepokládejte je ale na podložku. Těsně nad zemí je opět vytáhněte nahoru. Je to makačka, ale zadarmo ten pekáč buchet nedostanete. Opakujte 10x. Pokud zvládnete, dejte si 2 série.

#4 Sklapovačky

Tento cvik, který posiluje především přímé břišní svaly, určitě znáte a můžete ho provádět v různých variantách.

3 tipy na sklapovačky

Klasika
Lehněte si na záda, pokrčte nohy, opřete se chodidly o podložku a dejte si ruce za hlavu. Přibližte se trupem ke kolenům a zase se položte zpátky.

Křížem
Základ cviku je stejný jako klasický sed-leh. Jen nahoře jdete křížem. To znamená, že se pravým loktem dotknete levého kolene a naopak.

Kmitání
V tomto provedení položte pokrčené nohy na pravou stranu. Zvedněte trup přibližně 20 centimetrů nad podložku a zase se položte zpátky. Při dalším opakování přehoďte nohy na levou stranu. Právě posilujete šikmé břišní svaly a zaděláváte si na krásný štíhlý pas.

U všech tipů sklapovaček je důležité, abyste prováděli plynulé tahy břišními svaly. Dejte si pozor, ať nekmitáte jen hlavou či krkem a nemáte křečovitě stažené zádové svalstvo. Vše opakujte 20x ve 2 sériích.

#5 Přitahování kolen

Položte se do stejné pozice, jako když děláte sklapovačky. S nádechem přitáhněte kolena k hlavě a s výdechem nohy povolte dolů. Opět je nepokládejte na podložku, ale nechte je nad ní. Cvik opakujte 20x ve 2 sériích.

#6 Prkno

V této poloze aktivujete svaly celého těla. Klekněte si na všechny čtyři do pozice kočky. Dlaně mějte pod rameny a nohy na šíři kyčlí. Propněte nejdříve jednu a poté druhou nohu dozadu, ale pánev nechte na místě. Dbejte na to, abyste se neprohýbali v bedrech a váha celého těla byla vyvážená. Ruce můžete mít natažené a opírat se o dlaně, nebo se opřete o předloktí. Pokuste se v pozici zůstat 30 vteřin a při druhém opakování minutu.

6 tipů: nejlepší cviky na břicho s fitness pomůckami

Do posilování břišních svalů neváhejte zapojit fitness pomůcky, které máte doma. Se závěsným posilovacím systémem TRX procvičíte především jádro těla, tedy „vnitřní“ břišní svaly. Dobrou alternativou, nicméně ne tak komplexní, je také jednoduché posilovací kolečko, jistě ho znáte.

#1 Cvičení břicha s posilovacím expandérem

Posilovací guma je výborná pomůcka do začátku vašeho snažení o zpevnění břicha. Nahradí posilovací stroje na břicho. Můžete s ní praktikovat cvičení doma, takže nikdo neuvidí to namáhavé kroucení při prvních pokusech o provedení správného cviku. Díky své pružnosti a vašemu postupnému zlepšování v jednotlivých cvicích vám guma neustále přidává zátěž a zlepšuje tak sílu i výdrž.Aby měl posilovací expandér maximální užitek a z běžných cviků se staly ty nejúčinnější cviky na břicho, je potřeba se zaměřit také na správné dýchání a frekvenci cviků. Není ale potřeba cvičit nekonečné série do zbláznění.

Cvičení břicha s posilovacím expandérem

Postačí odcvičit tři až pět cviků s posilovací gumou a rozumně stanoveným opakováním. Jaké cviky a kolik opakování, to už záleží jen na vás podle toho, jak pokročilí jste. Zde máte k dispozici názorně zdokumentované cviky na břicho doma s posilovacím expandérem a správnou technikou cviku.

chci posilovací expandér

Cviky na břicho s posilovacím expandérem

Stahování expandéru břichem

 • Příprava: Zajistěte posilovací expandér na horní hranu dveří, uchopte oba konce rukojetí a klekněte si čelem k expandéru.
 • Provedení: Mírně se předkloňte a s výdechem provádějte stočení „do klubíčka“ s kulatými zády. S nádechem se vracejte do původní polohy. Dbejte na to, aby pohyb vycházel z břišních svalů.

Vytáčení v sedě

 • Příprava: Upevněte posilovací expandér na boční hranu dveří do úrovně břicha, uchopte oba konce rukojetí společně a posaďte se na podložku směrem bokem ke dveřím.
 • Provedení: Vytáčejte se směrem za vnější rukou (dál ode dveří) a zároveň vydechujte. Při navracení do původní polohy se opět nadechněte. Dbejte na to, aby byl posilovací expandér napnutý v každé pozici a také stejnoměrné procvičení obou stran.

Sedlehy s přitahováním nohou

 • Příprava: Upevněte posilovací expandér na boční hranu dveří do úrovně kotníků, na posilovací gumu připevněte pásy, kterými obepnete kotník.
 • Provedení: Provádějte sedy lehy s rukama pod tělem, na prsou nebo za hlavou. Při pohybu směrem nahoru vydechujeme, při bržděném pohybu směrem dolů se nadechujeme. Při pohybu nahoru zároveň přitahujeme obě nohy pokrčené v kolenou k bradě.

Sedlehy se střídavým přitahováním nohou

 • Příprava: Upevněte posilovací expandér na boční hranu dveří do úrovně kotníků, na posilovací gumu připevněte pásy, kterými obepnete kotník.
 • Provedení: Provádějte sedy lehy s rukama pod tělem, na prsou nebo za hlavou. Při pohybu směrem nahoru vydechujeme, při bržděném pohybu směrem dolů se nadechujeme. Při pohybu nahoru zároveň přitahujeme střídavě kolena k bradě.

Kotouly na břicho vleže

 • Příprava: Upevněte posilovací expandér na boční hranu dveří zhruba do úrovně kolen. Spojte obě madla k sobě a chyťte je oběma rukama. Lehněte si na záda a nohy mějte pokrčené v kolenou zhruba v pravém úhlu.
 • Provedení: Provádějte  vytáčení celého těla (kotouly) směrem ode dveří a nazpět. Ruce držte přiložené na hrudníku. Při pohybu ode dveří, kdy břišní svaly provádějí tenzi se nadechujte. Při pomalém vracení nazpět vydechněte.

#2 Posílení břišních svalů na TRX

V tréninku břicha je TRX často podceňovanou pomůckou, což je ovšem velká chyba. Všestrannost a variabilita TRX se dá právě v procvičení této partie využít opravdu dokonale.Stačí, když si uvědomíte, že neexistuje cvik provedený s TRX, při němž byste neměli zpevněný trup. A pokud se v rámci pohybu aktivuje svalstvo trupu, pak samozřejmě pracují také břišní svaly.

Cvičení břicha s TRX
Cvičení břicha s TRX

Dá se tedy říci, že alespoň sekundárně zatěžujete břicho vždy, když cvičíte s TRX a pochopitelně můžete v tréninku zařazovat i cvičení zacílené přímo na partii břicha. V tomto směru jsou oblíbené a velmi efektivní zejména zkracovačky s TRX.

Zkracovačky s TRX

Video s komentářem

 • Začátek: nejprve musíte popruhy TRX nastavit do správné délky, madla byste měli mít zhruba na úrovni lýtek. Zaklesnete do nich chodidla a zaujmete pozici ve vzporu. Tělo je od hlavy až k patám v jedné linii. Neprohýbejte se v zádech, ani se nehrbte. Dlaně jsou přímo pod rameny. Než začnete cvičit, celé tělo zpevněte, zatáhněte břicho a snažte se mít každý svůj pohyb pod kontrolou.
 • Provedení: silně zatněte břišní svaly a současně přitahujte obě kolena (nohy držte u sebe) k hrudníku. Chvíli takto setrvejte a pak se pomalu vracejte zpět do výchozí polohy. Poté cvik opakujte.
 • Poznámka k technice provedení: v úvodní fázi (vzpor) i ve fázi přitažení kolen k hrudníku se na chvíli zastavte. Je to důležité pro udržení rovnováhy a správnou aktivaci břišních svalů.
 • Varianta pro šikmé břišní svaly – šikmé zkracovačky: cvik je prováděn stejně jako klasické zkracovačky, jen ve fázi přítahy kolen obě kolena vytáčíte střídavě k pravému a levému rameni.

Snažte se zvládnout 3 série o 12-15 opakováních.

chci TRX

#3 Využití činek v tréninku břicha

Procvičování břišních svalů se zátěží bývá kontroverzním tématem. Řada odpůrců tvrdí, že pokud použijete zátěž, budete nadměrně zvyšovat objem svalů a tím pádem dáte sbohem štíhlému pasu. To ovšem není pravda, pokud použijete vhodnou zátěž při správně zvoleném a provedeném cviku. Pak vám zvýšení zátěže naopak pomůže zvýšit efektivitu cvičení, trénink se zkrátí a přitom neztratí na úspěšnosti. Například úklonů bez zátěže byste museli provést desítky, ne-li stovky, než byste svaly adekvátně zatížili. S činkou to půjde mnohem snáz.

Úklony s činkou drženou nad hlavou

 • Začátek: tento cvik skvěle zapojí především šikmé břišní svaly, stůjte rovně, chodidla jsou od sebe vzdálena na šířku boků, oběma rukama držte nad hlavou činku (můžete použít jednoručku – nejlépe nakládací, která vám umožní měnit zátěž, případně kettlebell).
 • Provedení: provádějte úklony trupu střídavě k pravé a levé straně, dbejte, abyste udrželi trup kolmo k zemi, nezaklánějte se ani nepředklánějte. Dívejte se rovně před sebe, nikoliv dolů. Pohyb vychází z pasu.
 • Náročnost cviku zvýšíte: když paže nad hlavou natáhnete a budete činku držet nikoliv v pokrčených rukou, ale v natažených (nepropínejte je, mírné pokrčení v loktech je žádoucí).

Odcvičte 3 série o 12 opakováních (na obě strany).

chci jednoruční činky

#4 Posilování břišních svalů s kolečkem

Kdyby se všechny svalové dysbalance daly řešit jednoduchou, cenově nenáročnou cvičební pomůckou a krátkým, pravidelným cvičením, zely by ordinace ortopedů prázdnotou. Posilovací kolečko vám umožní velmi efektivně posílit svalstvo trupu, včetně komplexní partie břišních svalů. Důraz je kladený mimo jiné i na bederní část zad, takže se můžete těšit nejenom na ploché, zpevněné břicho, ale dáte sbohem i nepříjemným bolestem páteře.

Procvičte břicho s nestárnoucím posilovacím kolečkem

Rolování s kolečkem

 • Začátek: tímto cvikem skvěle zapojíte jak přímý sval břišní, tak také vnější i vnitřní šikmé břišní svaly. Je velice efektivní, ale současně vyžaduje skutečně korektní provedení a měli byste ho zařazovat až po důkladném rozcvičení. Začněte vkleče, kolečko držte oběma rukama, záda jsou rovná, hlava v linii s páteří, dívejte se dolů, kousek před sebe. Pánev je mírně podsazená, což napomáhá správné aktivaci břicha a zajistí správnou stabilitu trupu i bezpečnou polohu páteře.
 • Provedení: nyní tlačte kolečko dopředu, pomalu a opatrně, vše musíte mít pod kontrolou a tomu je také třeba přizpůsobit rozsah (délka) pohybu. Dráha, kterou takto urazíte, by měla být tak dlouhá, abyste se zvládli plynule a bezpečně vrátit do výchozí pozice.

Zpočátku provádějte 1-2 série o 10 opakováních. Počty navyšujte, až si budete při cvičení opravdu jistí.
Zkušení sportovci mohou náročnost cviku zvýšit jeho provedení ze stoje, nikoliv vkleče.

chci AB roller

#5 Cviky na břicho s gymnastickým míčem

Gymnastický míč skýtá výhody, jaké u jiných cvičebních pomůcek nenajdete. Umožní vám prodloužit rozsah pohybu, vytváří nestabilní základnu, takže nutí svalstvo k intenzivnější činnosti. Cvičení s ním rozhodně stojí za to.

Přítahy nohou na míči ve stoji na rukou - PIKE

Video s komentářem
 • Začátek: tímto cvikem aktivujete celou partii břišních svalů, mnohými odborníky bývá označován za nejefektivnější cvik na břicho. Začněte v pozici kliku, kdy chodidla položíte nahoru na míč, paže jsou natažené, tělo od hlavy až k paže v jedné linii, záda držte rovná.
 • Provedení: nyní přitahujte nohy dopředu k rukám, současně míří hýždě nahoru ke stropu, míč se posouvá, v horní pozici se o něj opíráte jen špičkami. Stále kontrolujte správné držení zad.

Chvíli bude trvat, než nacvičíte správné provedení, postupně se snažte zvládnout 3 série o 10-15 opakováních.

#6 Cvičení břicha na hrazdě

Ačkoliv si hrazdu lidé většinou pořizují kvůli posílení zádového svalstva, můžete ji využít i v procvičení dalších partií. V aktivaci dolní části přímého svalu břišního se jí nic nevyrovná. Cviky prováděné ve visu jsou v tomto směru nepřekonatelné.

Zdvihy kolen ve visu na hrazdě

Video s komentářem
 • Začátek: pomocí tohoto cviku máte možnost skvěle aktivovat především spodní partii břicha, která není při klasickém cvičení většinou adekvátně stimulována. Zaujměte pozici ve visu na hrazdě (široký nadhmat) a pokrčte nohy v kolenou. Země se nyní dotýkáte jen lehce špičkami chodidel.
 • Provedení: zatněte břišní svaly a pomalu zvedejte nohy pokrčené v kolenou do pravého úhlu nahoru. V horní fázi chvíli setrvejte a pak se vraťte zpět. Opět se země dotkněte jen lehce, nepřenášejte váhu na chodidla a pokračujte dalším opakováním.

Snažte se provádět 5 sérií o 5 opakováních třikrát týdně, obtížnost zvýšíte, když použijete zátěže upevněné na kotníky nebo budete mezi kotníky držet jednoručku.

chci hrazdu

Během cvičení dodržujte několik hlavních zásad

 • Necvičte s plným žaludkem.
 • Správně dýchejte. S námahou přichází nádech, s uvolněním výdech.
 • Zkoušejte různé cviky a dělejte ty, které vás baví. Pokud se do cvičení nutíte, brzy s ním přestanete.
 • Správně jezte. Tučná jídla nechte těm, kteří budou mít pekáč buchet raději v břiše, než na něm.
Informace o příspěvku
6 tipů: nejlepší cviky na břicho
Název
6 tipů: nejlepší cviky na břicho
Popis
Připravili jsme pro Vás 6 cviků na břicho s využitím vlastní váhy a dalších 6 s využitím posilovacích pomůcek, které dokážou šokovat vaše svaly a tím je stimulovat k novému růstu. A kdoví, možná si mezi cviky najdete ten, který Vám nejvíce vyhovuje.
Autor
Vydavatel
Healthlife.cz
Logo

Napsat komentář